Jaroslav Jerry Svoboda

Jaroslav Jerry Svoboda se narodil v Klatovech. Studoval malbu a sochařství na Středočeské výtvarné konzervatoři u prof. Hlaváčka a Palečka, poté v Kanadě na University of Art and Design Vancouver. V Kanadě se sám také věnoval pedagogické činnosti na Stratherm Centrum Montreal a účastnil se charitativních aukcí např. Charity Fund Raising Events-Calgary Canada. Na svou charitativní činnost pak navázal i po návratu do České republiky účastí na charitativní aukci Vltavín v Praze. Tato aukce byla uskutečněna ve prospěch postižených záplavami a proběhla v rezidenci primátora Hlavního města Prahy a výstava dražených děl byla k vidění v pražské galerii Karolinum. Jeho díla se nacházejí v soukromých sbírkách a galeriích nejen u nás, ale i ve světě. Hojně vystavoval jak u nás např. galerie Portheimka, tak v zahraničí např. MOMA Calgary Kanada. Podílel se také jako malíř na vzniku filmu Tmavomodrý svět , který byl natočen Janem Svěrákem a byl nominován na Českého lva, mimo jiné i za nejlepší výtvarné řešení. Je také zakladatelem výtvarné skupiny Magnus Gradus, založené 5.5. 2022 v Praze.

Soukromé a veřejné sbírky : Kalifornie, Chicago-USA, Harbin-Čína, Montreal, Toronto, Vancouver, Calgary-Kanada, Tel Aviv-Izrael, Amsterdam - Holandsko, Praha. 

Býti "napojen" neznamená jen držet ukazováček na pulsu dění, ale i býti součástí osudového toku svého, i ostatních. Štětce česko-kanadského malíře a symbolisty nás unesou na cestu do přítomnosti, kde sleduje vývoj našeho chování, a následně do budoucnosti, kde zobrazuje jeho dopad. Semi-abstraktní malba, někdy kubistických, někdy expresivních tvarů napovídá, že ač se Jerry s myšlenkou, kterou zobrazuje, zabývá hluboce, na plátně se s ní nehodlá mazlit. Smělé a zkušené švihy rychle, ale přesně, zvěstují dění. Ač Jerry dobře zvládá hyperrealistickou malbu, nenechává se svým umem unést. Chce zůstat věrný svému rukopisu a nezaprodat svůj styl ve prospěch mince. Jeho technika je proto nezaměnitelná. Vrstvení a promíchávání barev se očividně neděje jen na paletě, ale i na plátně. Celý proces tvorby je velmi intuitivní a organický. Je zřetelné, jak komplexní jeho motivy pro malbu jsou. Podobně, jako se snažíme vyobrazit sen, který nepodléhá přírodním zákonům za bdělosti, hledá Jerry zprávu zakódovanou v myšlenkách, které přicházejí jako cizojazyčná téla, a které teprve na plátně nacházejí rozluštění. Jeho malby jsou symbolickými spisy, spojující časovou osu "teď a tady" s nadcházejícím "potom a tam".
(RDM 2022)