Klára Malo

Výtvarnice a oděvní designérka Klára Malo pochází ze Šternberka, momentálně studuje na FAVU při VUT Brno v Ateliéru tělového designu. 

 Inspirací pro její tvorbu je zejména historie, téma smrti s odkazem na lidové tradice a zvyklosti. V současnosti se Klára věnuje primárně textilní tvorbě. Experimentuje s různými přírodními technikami barvení a potisku látek, čímž se navrací k mnohdy zapomenutým postupům, její přístup je také o mnoho šetrnější ve vztahu k přírodě než současné průmyslové metody. 

Klára se taktéž věnuje tvorbě upcyklovaných oděvů, zachraňuje staré kousky, pomocí vlastních nášivek a výšivek vytváří unikátní designové kousky. Tématem je opět smrt, mnohdy však autorka pracuje se surrealistickou nadsázkou. Na oděvech je pak možné spatřit kromě kostlivců třeba mršiny ptáků nebo hlodavců. Tyto oděvy pak prezentuje a prodává pod značkou @_pomalu_

Grafiky a ilustrace se nesou ve stejném temném duchu, otevírají však nová témata, je z nich cítit často neklid a strach. Nutí nás přemýšlet nad pocity, kterým se snažíme v životě běžně vyhnout...

A taková je prakticky celá tvorba Kláry Malo. Nutí nás se zamýšlet nad podstatnými součástmi našeho světa, které nemáme odvahu běžně zkoumat. Jsou ovšem velmi důležité.

Klára Malo představí na Tufestu 2024 průřez svojí dosavadní tvorbou v tématické instalaci složené z oděvní, grafické a ilustrátorské tvorby.