Martin Okleštěk

 Martin Okleštěk (*1976) je olomoucký kolážista žijící v Brně. Původním povoláním truhlář, nyní navrhuje nábytek a autorské interiéry. Jeho cesta ke kolážím byla a je ovlivněna touhou graficky vyjádřit autorskou poezii. Vše se protíná a doplňuje již více než 25 let v jeho tvorbě.

Záměrně se vyhýbá počítačovému zpracování koláží a volí cestu experimentů s papírem. Je například autorem nového zpracování koláží, takzvaných světláží. Světláže jsou koláže lepené tak, že se díky nasvětlení zezadu zobrazí jinak skrytá grafika na druhé straně koláže. V běžném zarámování je tento další rozměr koláže neviditelný.

Zejména u velkoformátových koláží najdete skryté odkazy a velké množství příběhů. Vzhledem k experimentální povaze autora osciluje jeho tvorba mezi abstrakcí, realitou a "řezaným" kubismem. Což se projevuje zejména u klasických formátů.
Jeho tvorbu ovlivňuje celá řada českých kolážistů v čele s Jiřím Kolářem. S tím má nejen společnou původní profesi, ale i literární směr.
V letech 2000-2005 vymyslel a moderoval olomoucké Festivaly básníků. Tam se poprvé veřejně protnula poezie a autorovy koláže na grafice festivalových almanachů, a v roce 2001 i na první samostatné autorské výstavě v Galerii u Mloka v Olomouci.

Martin se účastnil prvního ročníku tufestu v roce 2021 jakožto vystavující i lektor kolážistického workshopu.