Rosana De Montfort

Rosana se výtvarně realizuje již od raného dětství pod vlivem mentorů, modelů a učitelů jako jsou Karel Žaluda, Věra Špánová-Boudníková, Jiří Stejskal, David Lloyd, Jaroslav Domiter a Ladislav Maria Wagner. Je představitelkou současného posthumanistického hnutí v umění v EU a Velké Británii.

Její umělecká tvorba zachycuje lidský pokrok a dopad technických vymožeností na naše mezilidské vztahy. Nejsilnější motivací k její tvorbě je nutnost komunikovat s publikem a sdílet vize kalkulovaných výsledků logické posloupnosti vývojového procesu lidstva. V technice se projevuje hluboká studie starých mistrů mísící se s realismem a smělými tahy exprese. V jejím rukopisu je vidět nutnost býti v pohybu, ale rovněž zaujmout kontrolní pozici architekta jejího světa, hluboce ovlivněného životem v metropolích.

Stálý život v zahraničí od roku 1991 jí nabídl bohatý rozvoj prostřednictvím interaktivity s multikulturní společností, díky níž mluví plynně mnoha jazyky. Vytvářela také sochy, street art a velkoplošné nástěnné malby. Následovaly výstavy a zakázky pro umělecké i produkce pro britské televizní kanály jako Channel U, BBC Channel 4 a Lion TV. Díky své účasti na neziskových projektech získala několik ocenění, např. Prezidentskou cenu od Bílého domu, od Městského úřadu San Francisco a Městského úřadu Bílovec. Za účast na mezinárodních uměleckých soutěžích v Kalifornii, Římě a Barceloně získala několik cen. Ve volném čase pomáhá rozvíjet kulturní program kurátorstvím/řízením uměleckých projektů a výstav v Galerii MonAmi a také v Galerii Mortiz na zámku Bílovec, kterou založila v roce 2020.

Na letošním ročníku Tufestu působí Rosana nejen jako vystavující, ale přímo se podílí na realizaci výstavního projektu a přidává taky performance "Věty" na slavnostním zahájení 22.6.