Výstavy v Klášteře

V letošním roce bylo v rámci prvního ročníku našeho výtvarného festivalu možno navštívit kolektivní výstavní projekt v prostorách II.patra Šternberského kláštera. 

Děkujeme všem návštevníkům výstav, že jste byli taky tu a těšíme se na Vás v roce příštím, kdy se budete mít určitě zase na co těšit. 

Děkujeme taktéž všem vystavujícím, a všem co pomáhali vytvořit tento projekt, který se nám stal srdcovou záležitostí. 

.

KOLEKTIVNÍ VÝSTAVNÍ PROJEKT 2021


Několik výstav propojených jednotnou linií, vše šité na míru prostor kláštera. Komunitní projekt osmi umělců ze Šternberka a okolí vznikající za odborné pomoci Ing. arch. Davida Helcela doplněné expozicí v chodbách.

Vincent Chignier

OBRAZY, MURÁLY

Umění pohybu... Konfrontace, střet, boj, revoluce

Martin Okleštěk: TADY a TEĎ

 KOLÁŽE 

Martin Okleštěk se zabývá klasickou koláží bez použití elektroniky, což se dnes už jen tak nevidí. Na výstavě v klášteře představil průřez svojí dosavadní tvorbou a na zdech kláštera se objevili i dosud nevystavovaná díla. Většina koláží je zasazena do rámů z konce devatenáctého století a to přidává dílům další rozměr. Každé dílo má svůj příběh. 


Kamila Lenertová

GRAFIKY, KRESBY

Tvorba Kamily Lenertové je význačná pro její pochmurnost, jak Vám ukáže i zde vystavený výběr prací. Její dílo je inspirováno klasickou, místy trochu hororovou českou literaturou. 

Na tufestu  Kamila představila hned několik svých témat. Série kreseb "Sternenhoch a Daemona" ztvárňuje přízrak zavražděné cizoložnice v různých podobách. Během bdělosti i snění. Grafický cyklus "Svatební košile" ilustruje návrat mladíka z války ke své milé - v podobě živoucí mrtvoly. Expresivním zobrazením losinských čarodějnických procesů je "Malleus Maleficarum".

Expozice Kamily Lenertové na tufestu byla jedna z největších a budila největší emoce u návštěvníků.


Pavel Lacko: DÍLY

OBRAZY, MURÁL

V loňském roce představil Pavel Lacko ve šternberském informačním centru soubor malých olejomaleb s názvem součástci, kdy spojením smyšlených tvarů vytvářel na plátnech geometrické útvary, které ožívali v představivosti návštevníků v "živé součástky".

Letošní Pavlova výstava v rámci tufestu tentokrát ve šternberském klášteře byla další součástkovou etapou. Nyní však šlo, řekněme, už jen o jednotlivé "dílky skládačky". Součásti, které jakoby čekali nekonečně dlouho ve skladišti. Seřazeny podle tvaru a typu, poskládány, rozloženy. Série Sestavy a sety.... zkrátka DÍLY ( The Parts ). 

Součástí expozice byla postupně vznikající nástěná malba s názvem malé dílky, která na začátku byla inspirována obrazy v místnosti a postupně do ní byly přidávány dílky mnohdy se skrytým významem a s odkazy na situace, události, pocity a osoby které se kolem Pavla pohybovali během trvání tufestu.
Martin Gračka

OBRAZY

Martin Gračka se ve své tvorbě věnuje tradičním malířským žánrům - zátiší, portrétní nebo figurální malbě a občasně odbočí k instalaci. Čerpá z moderny, především z kubismu. Ústředními tématy jeho obrazů jsou všední výjevy, lidská sexualita a v poslední řadě estetika počítačových her. Jeho práce jsou typické svým humorem a nadsázkou. 

Martin si vzal do parády jednu z místností v našem klášterním projektu.


Vlastimila Palíková

MOZAIKY

V klášteře Vlasta Palíková představila dvě dvojice "figur" (jak je sama nazývá). Lze na nich vidět autorčin vývoj jako mozaikářky, ale také jako by sledovaly vývoj vnitřního vnímání ve vztazích. Od romantické "panenky", jež má ještě téměř dětský tvar, nemá vlastní jméno a přitahuje očima svého "panáčka", letícího jí vstříc, po ztepilou Zlatou Hanu, vedle níž stejně sebevědomě, jako rovnocenný partner, stojí dospělý Gustav. Ten byl inspirován postavou siláka Frištenského a obě tyto postavy se vztahují k úrodné Hané, která autorce byla téměř po celý život domovem.

Ve svých mozaikách autorka používá nejrůznější předměty a materiály. Za podrobnější prozkoumání stojí drobné detaily, v nichž mohou být použity motivy z porcelánového nádobí nebo objects trouvé (nalezené předměty), například mince. Porcelánové střepy pocházejí z nejrůznějších koutů světa a spojují anglickou, čínskou, českou (karlovarský porcelán) i holandskou keramiku do jednoho celku, který starým předmětům propůjčuje nové významy.


Adam Dostál

OBRAZY, PLASTIKY, BÁSNĚ

Adam vytvořil na prvním ročníku tufestu krásné zákoutí, kde vytvořil expozici sestávající ze svých abstraktních obrazů a jemu specifických objektů doplněnou jeho úžasnými básněmi.


František Javůrek

SOCHY

František doplnil prostor pár svými netradičními keramickými sochami. Svůj efekt splnilo jeho dílo zejména při vernisáži, kde krásně zapadlo do instalace v malém sálu v přízemí kláštera.