Výstavy v Klášteře

 VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

VÝSTAVY V KLÁŠTEŘE BUDOU UKONČENY ZA PÁR DNÍ...

MÁTE POSLEDNÍ MOŽNOST NÁS NAVŠTÍVIT !

II.patro

.

KOLEKTIVNÍ VÝSTAVNÍ PROJEKT 


Několik výstav propojených jednotnou linií, vše šité na míru prostor kláštera. Komunitní projekt osmi umělců ze Šternberka a okolí vznikající za odborné pomoci Ing. arch. Davida Helcela doplněné expozicí v chodbách.

Vincent Chignier

OBRAZY, MURÁLY

Umění pohybu... Konfrontace, střet, boj, revoluce

Martin Okleštěk:

TADY a TEĎ

 KOLÁŽE 

Martin Okleštěk se zabývá klasickou koláží bez použití elektroniky, což se dnes už jen tak nevidí. Na výstavě v klášteře Vám představí průřez svojí dosavadní tvorbou a na zdech kláštera se objeví dosud nevystavovaná díla. Většina koláží je zasazena do rámů z konce devatenáctého století a to přidává dílům další rozměr. Každé dílo má svůj příběh. 


Kamila Lenertová

GRAFIKY, KRESBY

Tvorba Kamily Lenertové je význačná pro její pochmurnost, jak Vám ukáže i zde vystavený výběr prací. Její dílo je inspirováno klasickou, místy trochu hororovou českou literaturou. 

Na tufestu Vám Kamila představí hned několik svých témat. Série kreseb "Sternenhoch a Daemona" ztvárňuje přízrak zavražděné cizoložnice v různých podobách. Během bdělosti i snění. Grafický cyklus "Svatební košile" ilustruje návrat mladíka z války ke své milé - v podobě živoucí mrtvoly. Expresivním zobrazením losinských čarodějnických procesů je "Malleus Maleficarum".


Pavel Lacko:

DÍLY

OBRAZY

V loňském roce představil Pavel Lacko ve šternberském informačním centru soubor malých olejomaleb s názvem součástci, kdy spojením smyšlených tvarů vytvářel na plátnech geometrické útvary, které ožívali v představivosti návštevníků v "živé součástky".

Letošní Pavlova výstava v rámci tufestu tentokrát ve šternberském klášteře je další součástkovou etapou. Nyní však jde, řekněme, už jen o jednotlivé "dílky skládačky". Součásti, které jakoby čekali nekonečně dlouho ve skladišti. Seřazeny podle tvaru a typu, poskládány, rozloženy. Série Sestavy a sety.... zkrátka DÍLY ( The Parts ). 
Martin Gračka

OBRAZY

Martin Gračka se ve své tvorbě věnuje tradičním malířským žánrům - zátiší, portrétní nebo figurální malbě a občasně odbočí k instalaci. Čerpá z moderny, především z kubismu. Ústředními tématy jeho obrazů jsou všední výjevy, lidská sexualita a v poslední řadě estetika počítačových her. Jeho práce jsou typické svým humorem a nadsázkou. 

Martin si vezme do parády jednu z místností v našem klášterním projektu.


Vlastimila Palíková

MOZAIKY

V klášteře Vlasta Palíková představí dvě dvojice "figur" (jak je sama nazývá). Lze na nich vidět autorčin vývoj jako mozaikářky, ale také jako by sledovaly vývoj vnitřního vnímání ve vztazích. Od romantické "panenky", jež má ještě téměř dětský tvar, nemá vlastní jméno a přitahuje očima svého "panáčka", letícího jí vstříc, po ztepilou Zlatou Hanu, vedle níž stejně sebevědomě, jako rovnocenný partner, stojí dospělý Gustav. Ten byl inspirován postavou siláka Frištenského a obě tyto postavy se vztahují k úrodné Hané, která autorce byla téměř po celý život domovem.

Ve svých mozaikách autorka používá nejrůznější předměty a materiály. Za podrobnější prozkoumání stojí drobné detaily, v nichž mohou být použity motivy z porcelánového nádobí nebo objects trouvé (nalezené předměty), například mince. Porcelánové střepy pocházejí z nejrůznějších koutů světa a spojují anglickou, čínskou, českou (karlovarský porcelán) i holandskou keramiku do jednoho celku, který starým předmětům propůjčuje nové významy.


Adam Dostál

OBRAZY, PLASTIKY, BÁSNĚ


František Javůrek

SOCHY