Vlasta Palíková

Vlastimila Palíková (*1957) je překladatelka a výtvarnice žijící již 30 let ve Šternberku. K výtvarnictví tíhla už od dětství, ale profesně se dala na dráhu překladatelky ve zdravotnictví, jež pro ni bylo také lákavým tématem. K výtvarné činnosti se vracela postupně, zejména přes svou neztišitelnou zvídavost a neúnavné zkoumání různých výtvarných technik. Přes kresbu, malbu různými prostředky na různé podklady, mixed media a enkaustiku se dostala k mozaice, kterou se v současné době zabývá nejintenzivněji.

Mozaiky, které vytváří, jsou inspirovány přírodou a vztahy mezi mužem a ženou a také jejich vývojem (žen, mužů i vztahů) při vzájemném ovlivňování a v průběhu času. Autorka se nechává dotýkat krásou živých bytostí a jejich vnějších podob i tušených vnitřních světů.

Ve svých mozaikách autorka používá nejrůznější předměty a materiály. Za podrobnější prozkoumání stojí drobné detaily, v nichž mohou být použity motivy z porcelánového nádobí nebo objects trouvé (nalezené předměty), například mince. Porcelánové střepy pocházejí z nejrůznějších koutů světa a spojují anglickou, čínskou, českou (karlovarský porcelán) i holandskou keramiku do jednoho celku, který starým předmětům propůjčuje nové významy.