Tufest bouchá na vrata! Po čtvrté.

26.05.2024

Už je to tak. Za méně jak měsíc, přesně v sobotu 22. června se otevřou vrata od nádvoří bývalého kláštera Augustiánů ve Šternberku a čtvrtý ročník festivalu současného umění Tufest, přivítá své první návštěvníky. Dovolte mi pár slov z pohledu produkčního festivalu. Rád bych Vám prozradil, co nabízí program letošního ročníku, něco o jeho tvůrcích, myšlence, která vše propojuje, nebo třeba o tom proč se zabýváme tak číslem čtyři.

Našlapaný program zahájení

Slavnostní zahájení našeho festivalu se stalo fenoménem. Letos startujeme opět v sobotu v 15.00, tentokráte už 22.června. 
Hlavní součástí zahajovacího programu jsou komentované prohlídky samotných výstav, které samozřejmě nebudou chybět ani letos. 
Výtvarnou dílnu, kterou si v minulosti oblíbily zejména děti jsme pro letošek vybavili novým výtvarným materiálem a dílna je tak ještě vymakanější. Lektorky v naší dílně pro Vás a Vaše potomky připravily tématické tvoření s použitím zajímavých technik. Dílny pro Vás samozřejmě otevřeme i v další dny v průběhu konání festivalu. Stačí sledovat naše kanály.
Hudební produkci na nádvoří kláštera zahájí opět výborná šternberská Základní umělecká škola vystoupením svých žáků, ve večerních hodinách se můžete těšit na unikátní fagotový kvartet The Affogato a vrcholem večera pak bude vystoupení pražské urban-folkové formace Čtvrt na smrt.
Během celého odpoledne a večera nebude chybět samozřejmě výborné jídlo a pití z produkce Rošták Grill, výborné víno z produkce vinařství Štěpánek a samozřejmě speciality kavárny Mame Kafe. Bude možné si také nakoupit nějaké to umění v našem artShopu. 

Naprostou novinkou letošního programu je tvorba společného díla "Věty", do kterého se bude moci zapojit každý návštěvník.

Naprosto důležité je pak pro nás to, aby na festival mohl přijít úplně každý, proto i zahájení festivalu je pro všechny generace a vstupné na něj je dobrovolné.

Koho uvidíme? A proč pořád ta čtyřka?

Výstavy v oprýskaných prostorách třetího podlaží bývalého augustiánského kláštera ve Šternberku jsou tím hlavním co letošní ročník nabízí. 
Po velmi náročném třetím ročníku, jsme si položili otázku, kam směřujeme a jaký chceme festival mít. Za tři roky jsme hodně pracovali a mnoho práce přišlo vniveč. Vznikly však také základy k tomu vytvořit něco ještě lepšího. Věříme v synchronicitu, v to, že vše se vším souvisí. Máme tu 4 ročník v roce 2024. 
V numerologii číslo 4 představuje především praktičnost, materiální svět a pracovitost. Je stabilním bodem našeho světa, kde ostatní mohou hledat oporu, zázemí a jistoty. Čtyřka je dále spojena s pozitivními pojmy jako věrnost, pracovitost, pravidelnost, pořádkumilovnost, zručnost, cílevědomost, vytrvalost, spolehlivost, ochrana, řád, odpovědnost, pevnost, síla, organizační dovednosti a loajalita. 

Řekli jsme si, pojďme symbolicky udělat výstavy 4 ženám, 4 mužům, po dobu 44 dní. Dejme tomu co děláme, řád, který nám dopřeje klid. Rosana de Montfort, Barbora Dohnalová, Klára Malo, Terryl Art, Jaroslav Jerry Svoboda, Radomír Bárta a Vítězslav Novák. Takto se sešli umělci, kde se každý zcela očekávaně (pokud věříte v synchronicitu) , zabývá nějak lidskou existencí. A tak zatím co my sami přemýšlíme o existenci festivalu, téma "Lidská Existence" se stává nosným tématem tohoto ročníku. Ve vzduchu visí otázka "Kam jsme to dopracovali? Co je výsledkem naší práce a kam to směřuje?" 

O jednotlivých výstavách se rozepíšu v dalších článcích. Výstavy v 3.podlaží kláštera bude možné navštívit od zahájení 22.6. až do 4.8.2024.

Tvoříme komunitu

Jedním z hlavních cílů našeho festivalu je propojovat mezi sebou současné umělce napříč generacemi bez ohledu na vzdělání, vzájemně se obohacovat a inspirovat a vytvářet živé umění přístupné široké veřejnosti, zanechat hodnotný odkaz generacím budoucím, reflexi doby. I v tomto ohledu dostál letošní ročník značného posunu. V letošním roce jsme uspořádali bezvadnou výpravu umělců do polského Gdaňsku u Baltského moře a dovezli s sebou do Šternberka spoustu inspirace, i té vzájemné, na speciální kolektivní výstavu právě na téma oné výpravy. Výstava ponese název "Wyprawa Artystyczna" a její přípravy budete moci sledovat na našich sociálních sítích a někdy v budoucnu se ji bude věnovat samostatný článek. Samostatnou výstavu zahájíme vernisáží s besedou s umělci z výpravy ve čtvrtek 18.července v 17.00.

Potkáme se...

A co je pro nás zcela nezbytné je propojit uměleckou komunitu s Vámi, našimi fanoušky, vřelými hosty, co za námi přichází. Kromě slavnostního zahájení, kde budete moci umělce a tvůrce festivalu potkat zejména na komentovaných prohlídkách, nabízíme možnost zúčastnit se třeba plenéru zaměřeného letos na olejové pastely s výtvarnicemi Violou Kočiříkovou a Aimee Zia Hasan, které patří také do naší komunity osobností Tu. Chystáme i verzi pro děti. Pro děti připravujeme taky už třetí velkou "Zážitkovou výtvornu" v prostorách kláštera. 
Budete moci navštívit besedu s výpravou z Gdaňsku a nebo scela speciální debatu na závěr festivalu.
Podrobnosti k programu ještě připravujeme, ale už brzy se dozvíte detaily. Těšíme se, až budete s námi Tu!

Něco navíc

Během předchozích ročníků se nám podařilo vytvořit plodné partnerství s vedením Šternberského kláštera a vytvořit ve vzájemné spolupráci pár projektů, které přímo nezapadají do hlavního programu Tufestu, ale napomohli vytvořit zajímavé projekty pro veřejnost se zapojením současných umělců. V letošním roce se nám podařilo ve spolupráci s klášterem vytvořit výstavní projekt, který odstartuje už 6.6. vernisáží v 18.00. Tímto projektem je výstava umělce, který si říká Dosy Doss. Kdo navštívil Tufest v roce 2022, může si pamatovat jeho site specific instalaci bílých pláten s nasprejovanými květy visících ze stropu. Tentokrát budete moci spatřit Dosyho malby na plátně a výstava potrvá až do 21.7. Dalším speciálním projektem je pak už zmíněná "Wyprawa Artystyczna", u které budete moci částečně sledovat proces příprav a na jejím zahájení 18.7. v 17.00 si budete moci poslechnout nejen výklad k dílu, ale také zážitky z výpravy od jednotlivých účastníků. Bude dán prostor i vašim dotazům. Výstava pak potrvá i po skončení samotného festivalu, do konce září.

Luxusní závěr pro skalní fanoušky

Na samotný závěr festivalu chystáme něco naprosto speciálního, pro ty nejvěrnější z Vás. Už to, že čtete tento článek a došli jste v textu až sem, dokazuje, že jste víc než průměrný zvědavec. A proto jen Vy, máte teď možnost jako první dozvědět se informace, o kterých v "mainstreamu" zatím mlžíme.

Na sobotu 3.8. chystáme naprostou novinku. Akce "Au Revoir Tufest" už tu byla, ale v tomhle formátu nikoliv. Ve 14.00 budeme promítat krátký dokument o umělci Richardovi Štymlovi "Richard" za účasti samotného umělce, na jehož promítání naváže krátká otevřená debata s ním samotným. Na tuto debatu pak navážeme diskuzí s tvůrci a aktéry festivalu a Vámi diváky. Tato část dne bude za dobrovolné vstupné a budete moci si při účasti na ní odložit své děti do probíhající výtvarné dílny. 

Samotný vrchol přijde až večer po 19.00, kdy už je připraven program pro opravdu ty nejskalnější. Připravujeme pro Vás gastro speciality, jaké na zahájení nebyly, bar s míchanými drinky..., úplně speciální výstavy ve speciálních prostorech jen pro tento večer. Připravily jsme naprosto úchvatnou hudební performance umělkyně Zhilee a na závěr vystoupení dechberoucí raperky Arlety s vlastní autorskou videoprojekcí. Na večerní program bude nutné si zakoupit lístek za symbolických 244 Kč v předprodeji a nebo 300 Kč na místě v den konání .Počet vstupenek bude omezený. O způsobech a možnostech koupi lístku a podrobější informace sdělíme v pravý čas.


Na závěr bych Vám rád poděkoval, že jste dočetli článek až do konce. Přeji Vám krásné léto plné kulturních zážitků a doufám, že jedním z nich bude i návštěva Tufestu 2024.


Pavel Lacko z týmu Tufestu